Sprawozdanie z VIII Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich pt.: „Zabawy naszych przodków”

Tak wielkiej dawki śmiechu, zapału, zagorzałej rywalizacji i dobrego humoru dawno już nie było w Jaworzu, gdzie w sobotę 13 października 2018 r. w pięknej nowej Hali Sportowej odbyła się VIII Spartakiada Kół Gospodyń Wiejskich pt. „Zabawy naszych przodków”. W rywalizacji wzięło udział aż 17 drużyn KGW z Podbeskidzia, z 4 powiatów i 8 gmin.

Imprezę oficjalnie otworzyli: Maria Bujok – konferansjer, Danuta Kożusznik – Prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, Waldemar Pieczara – Przewodniczący Rady Rejonowego Związku oraz dr Radosław Ostałkiewicz – Wójt Gminy Jaworze. Spośród zaproszonych gości spartakiadę zaszczycili swoją obecnością: Robert Karpeta – W-ce Dyrektor Wydziału Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Janusz Pierzyna – Wójt Gminy Jasienica, Marian Trela – Burmistrz Wilamowic, Jan Góra – Wójt Gminy Lipowa, Jolanta Konior – Kierownik Biura ds. Promocji Powiatu, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, Anna Skotnicka-Nędzka – Wicewójt Jaworza, Sławomir Mamorski – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Bielsku-Białej.

Spartakiada miała na celu prezentację, zachowanie oraz ochronę tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych zabaw i konkurencji sportowych a także innego dorobku kulturowego KGW. Organizatorzy chcieli pokazać, że bez względu na wiek, bez drogiego, specjalistycznego sprzętu, można fantastycznie nie tylko promować aktywny i zdrowy styl życia, ale również zapewnić uczestnikom oraz licznym gościom i kibicom – wspaniałą zabawę i integrację środowiska lokalnego.

Panie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem brały udział w konkurencjach, które miały m.in. przypomnieć „Zabawy naszych przodków”. Były więc: humorystyczna prezentacja drużyny, bieg z jajkiem na łyżce, strzały na bramkę z zawiązanymi oczami, slalom z piłką nożną, rzut kapeluszem na odległość, rzucanie ziemniakami do kosza, tor przeszkód, przeplatanie obręczy oraz „zabawa z owcami”. Drużyny startowały w 6-osobowych składach, złożonych z pań, które są członkiniami KGW. Po raz pierwszy, poza konkursem, wystartowała drużyna RZRKiOR, czyli organizatorów, tworząca zabawną „rolniczą rodzinkę”, aby na własnej skórze doświadczyć, z jakimi wyzwaniami muszą zmierzyć się uczestnicy. Panie wykazały się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu strojów – były więc rybki, smerfy, panienki, tancerki i inne śmieszne i sportowe charakteryzacje. Do walki o puchary Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki, który wraz z Wicemarszałkiem Śląskim Stanisławem Dąbrową i Wójtem Jaworza pełnił patronat honorowy, zagrzewała panie wspaniała publiczność.

Początkowo zgłosiło się 20 drużyn, ale ostatecznie do Jaworza dojechały ekipy z KGW: Bielowicko, Brzezinka, Bystra, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze nr 1, Leśna, Meszna, Międzyrzecze Dolne, Pławy, RZRKiOR, Sienna, Wieszczęta, Wilkowice, Zaborze, Zabrzeg, Zbytków.

Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje okazało się, że 1. miejsce i tytuł mistrza VIII Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich wywalczył zespół KGW Międzyrzecze Dolne gm. Jasienica. Na drugiej pozycji podium uplasowało się KGW Zbytków gm. Strumień, zaś trzecie miejsce zdobyła reprezentacja z KGW Zaborze gm. Chybie. Ale że w tej spartakiadzie nie ma przegranych, każda ze startujących zawodniczek otrzymała pamiątkowy medal ufundowany przez Urząd Marszałkowski, a drużyna dostała dyplom i upominek z Jaworza, zaś zwycięzcy odebrali dodatkowo puchary Starosty Bielskiego. Imprezę profesjonalnie prowadzili i przewodniczyli sędziowskiemu Jury wysportowani i uśmiechnięci Maria i Andrzej Bujok, zagrzewając panie z KGW do sportowej rywalizacji oraz wspaniałej zabawy, zaś KGW z Jaworza przygotowało pyszny poczęstunek. Gmina Jaworze zapewniła nam hojne przyjęcie w nowoczesnej Hali Sportowej i ufundowała wyżywienie uczestników. Spartakiadzie towarzyszył olimpijski przemarsz wszystkich drużyn oraz wspólne śpiewy „We are the champions” i innych przebojów. Panie z KGW Ustroń Lipowiec, Dzięgielów, Zwardoń, Sól, przygotowały stoiska w pięknym rękodziełem, a także zadbały o podniebienia uczestników i gości, serwując pyszne ciasta.

Patronat medialny pełnił ogólnopolski portal mojeKGW.pl, Radio Bielsko oraz Mój Powiat.

Wszystkim Paniom uczestniczącym w rywalizacji serdecznie dziękujemy i gratulujemy, pozostając ze sportowym pozdrowieniem. Dziękujemy współorganizatorom i sponsorom za wsparcie. Dziękujemy też kibicom i gościom, którzy licznie przybyli do hali, by okrzykami, śpiewem, transparentami, trąbkami i gwizdkami zachęcać drużyny do walki i zabawy.

Do zobaczenia za rok!
Danuta Kożusznik