XI Pielgrzymka KGW do Rychwałdu

„Gospodynie beskidzkie co rok składają pokłon Matce Bożej Rychwałdzkiej”

XI Pielgrzymka członkiń Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie sześciu beskidzkich powiatów zawitała do Sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej. Członkinie Kół wraz ze swoimi rodzinami przyjechały, by przedstawić Matce Bożej Rychwałdzkiej swoje osobiste sprawy oraz podziękować Panu Bogu – za wstawiennictwem Pani Ziemi Żywieckiej – za łaski, jakich doznają. Wśród członkiń byli także rolnicy oraz pszczelarze.

Pielgrzymkę rozpoczął Różaniec, następnie wszyscy wysłuchali bardzo ciekawej historii Sanktuarium. Mszy świętej przewodniczył o. Grzegorz Siwek – Proboszcz i Gwardian w Rychwałdzie. Zwyczajowo wiele delegacji KGW i KR złożyło dary, w tym m.in. złocisty miód z pisarzowickich pasiek złożyli państwo Urszula i Jan Handzlik wraz z przewodniczącą KGW „Strażniczki Tradycji” Pisarzowice. Obsługę muzyczną Mszy zapewnił Zespół Śpiewaczy „Same Swoje” z Przeciszowa pod kierownictwem p. Anny Szarzec i akompaniamencie p. Jarosława Cieciaka. Jak jest to w tradycji po sobotniej Mszy świętej, ojcowie franciszkanie udzielili pielgrzymom błogosławieństwa rychwałdzkim olejkiem radości.

Po przerwie przy smacznej kawie, herbacie, ciastach przygotowanych m.in. przez KGW w Rychwałdzie, pątnicy przeszli do Sanktuarium, by przed ołtarzem zaśpiewać pieśni maryjne i religijne. Wystąpiło 9 zespołów regionalnych KGW: ”Witkowianie” z Witkowic, Zespół Ludowy „Borowianki”z Brzeszcz-Boru, ”Nowowsianki” z Nowej Wsi, Zespół „Rajskowianki” z Rajska, Zespół Ludowy „Malczanki” z Malca, „Grojczanie” z Grojca, Zespół „Same Swoje” z Przeciszowa, Zespół „Koconianki” z Koconia, a zakończył ten piękny koncert Z.R.”Pisarzowianki” z Pisarzowic. Wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia zakończyła to wielkie przeżycie. Był to z pewnością dla wielu pielgrzymów czas modlitwy w skupieniu, chwila wyciszenia jak i chwila wspólnego spotkania w radości.

W następnym roku zaplanowano kolejne spotkanie w Rychwałdzie w sobotę 16 września. Organizatorem Pielgrzymki była Danuta Kożusznik – prezes Rejonowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej wraz z Zarządem, Prezydium Rady i Radą KGW.

Cecylia Puzoń