Wspomnienie ś.p. Grzegorza Szetyńskiego – Wicestarosty Bielskiego

Nasz Przyjaciel Grzegorz

Grzegorz Szetyński był serdecznym przyjacielem Kół Gospodyń Wiejskich i fanem zespołów regionalnych z Gminy Wilamowice i całego regionu. Od kilkunastu lat bardzo aktywnie współpracował z Rejonowym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej przy współorganizacji działań dla KGW oraz dla rolników z naszego regionu.

Smutny to był czas,  kiedy to 22 marca dotarła do nas informacja o jego śmierci. Smutny dzień dla najbliższych, a także smutny dla tych, którzy go dobrze znali i tych, którzy z nim współpracowali. Jego śmierć dotknęła nas wszystkich.

Wicestarosta Grzegorz Szetyński zmarł w wieku 61 lat- przegrał walkę z covidem.

Grzegorz Szetyński był mieszkańcem Kóz, a z samorządem powiatu bielskiego związany był od 15 lat. Funkcję wicestarosty pełnił nieprzerwanie od 2010r. Był wspaniałym, dobrym człowiekiem. Zawsze uśmiechnięty, otwarty, serdeczny i pomocny. Człowiek wysokiej kultury. Jak mówili o nim współpracownicy – dobry mediator, optymista łagodzący niejednokrotnie spory i nieporozumienia. Niesamowity człowiek, wielki społecznik i wielkiej wiary człowiek. Bardzo mocno zaangażowany był w działalność charytatywną. Niezwykle skuteczny w rozwiązywaniu spraw trudnych. Niejednokrotnie podkreślał, że piękna modlitwa do świętego Judy Tadeusza -patrona spraw beznadziejnych i trudnych, a także szpitali i personelu medycznego – jest dla każdego ostoją, wyciszeniem, wsparciem dla tych, którzy w ciężkich chwilach swego życia ją odmawiają. Szczególnie dzisiaj w czasie, kiedy pandemia „zbiera żniwo”, jest ona ważna i potrzebna. Wierzymy, że modlitwa świętych jest skutecznym orędownictwem do Boga.

W kościele parafialnym Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach dnia 06 kwietnia 2021 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe. Żegnała go rodzina, parlamentarzyści, samorządowcy, współpracownicy, przyjaciele, mieszkańcy nie tylko Kóz, ale i innych miejscowości powiatu bielskiego. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią Covid-19 nie wszyscy mogli bezpośrednio uczestniczyć w tym smutnym pożegnaniu, ale uroczystości pogrzebowe transmitowane były on-line. Mimo obostrzeń wokół świątyni zgromadzonych było wielu przyjaciół, członków licznych organizacji społecznych. Wśród nich byli przedstawiciele władz Gminy Wilamowice, przedstawiciele placówek oświatowych, członkowie Rad Sołeckich oraz przedstawiciele organizacji społecznych. To dowód na to, jak lubianym i szanowanym człowiekiem był Grzegorz.

Wszyscy fizycznie i duchowo uczestniczyli w ostatniej ziemskiej wędrówce Grzegorza Szetyńskiego.

Warto wspomnieć, iż przez te 15 lat nasze organizacje Gminy Wilamowice współpracowały z tym wielkim społecznikiem. Wspierał członkinie Kół Gospodyń Wiejskich czy członków zespołów Regionalnych podczas przeglądów czy konkursów wieńców dożynkowych, kibicował w spartakiadach KGW. Obecny był na różnych naszych jubileuszach. Zawsze radosny i uśmiechnięty lubił żartować i dowcipkować. Bardzo często podczas imprez środowiskowych wspierał radą, podpowiadał, naprowadzał. Pamiętam, że jego” oczkiem w głowie” była pomoc społeczna i dobro, które czynił wobec wszystkich ludzi doświadczonych ciężkim losem. Mimo, że Grzegorza Szetyńskiego nie ma już wśród nas, to pozostanie na zawsze w naszej pamięci, we wspólnych fotografiach i w tym, co zdziałał. Był dla nas wzorem i nauczycielem.

Wicestarosta Grzegorz Szetyński pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie za wybitne zasługi w działalności społecznej i samorządowej w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polski przekazał na ręce żony zmarłego wiceminister Stanisław Szwed.

Przewodnicząca KGW „Strażniczki Tradycji” z Pisarzowic Cecylia Puzoń