Lachowski strój ludowy

Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej wraz z KGW Pisarzowice „Strażniczki Tradycji”, w ramach którego działa Zespół Pieśni i Tańca „Pisarzowianki”, realizuje w listopadzie br. zadanie publiczne pt.” Lachowski strój ludowy – popularyzacja wizerunku folklorystycznego Pisarzowianek”. W ramach zadania nastąpi doposażenie KGW i członków Zespołu w nowe elementy strojów ludowych tradycyjnego stroju pisarzowickiego, który jest odmianą stroju lachowskiego. Realizacja zadania pomoże w poprawie i ujednoliceniu wizerunku folklorystycznego i popularyzacji tradycji noszenia tradycyjnego stroju oraz promocji bogactwa kulturowego regionu. Ułatwi to działania na rzecz aktywizacji i integracji osób zrzeszonych przy KGW Pisarzowice i w Zespole „Pisarzowianki”. W ramach projektu zakupione będą: 19 szt. zapasek srebrnych, 2 zapaski czarne dwustronne koronkowe, 1 komplet lachowski damski, 1 komplet stroju lachowskiego dziewczęcego, 1 bluzka dziewczęca, 1 jakla lachowska damska, 1 koszula męska z haftowanym kołnierzem i mankietami. 

Zespół w nowych strojach będzie promował lachowski strój ludowy podczas różnych imprez społeczno-kulturalno-religijnych na terenie wsi, gminy, powiatu i regionu. W najbliższym czasie zespół będzie upiększał spotkania połączone z promocją książek oraz świętowaniem andrzejkowym. W kolejnych miesiącach zespół zaprezentuje się na jarmarkach, przeglądach, konkursach, pielgrzymkach, odpustach, dożynkach, jubileuszach i wielu, wielu innych imprezach. 

Zadanie publiczne pt.: „Lachowski strój ludowy – popularyzacja wizerunku folklorystycznego Pisarzowianek” zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w kwocie 10 tys. zł w ramach działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, natomiast oferentem był Rejonowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, którego KGW Pisarzowice jest ustawowym członkiem.