Wilkowickie gospodynie promują beskidzką wieś

Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach, we współpracy z Rejonowym Związkiem Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, realizuje zadanie „Wilkowickie gospodynie promują beskidzką wieś” – współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, które ma na celu między innymi rozwój kultury ludowej na Podbeskidziu oraz aktywizacji i integracji kobiet zrzeszonych w KGW Wilkowice.

Wsparcie finansowe tego zadania ze strony Samorządu Województwa Śląskiego wynosi 6650 zł. Dzięki pozyskanym środkom KGW Wilkowice zakupiło: meble do przechowywania: dwie szafy dwudrzwiowe i szafki na buty; zastawę stołową: zestaw obiadowy (talerz płytki, głęboki i talerzyk, półmiski) i kawowy (filiżanka, spodek, cukiernice i dzbanuszki na mleczko) oraz zestaw sztućców (łyżka, nóż, widelec, mała łyżeczka) na 36 osób; sprzęt do przygotowywania potraw – kuchenkę indukcyjną nastawną 2-palnikową, 5 par obuwia do stroju ludowego.

Wymiana zużytych sprzętów oraz doposażenie w nowe pozwoli na pełniejsze wykorzystanie możliwości i umiejętności, jakie posiadają panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Wykonywane przez nie smakołyki są promowane nie tylko w Gminie, ale też na terenie powiatu bielskiego, m.in. na dożynkach czy na gminnym i powiatowym konkursie „Kulinarne Dziedzictwo”. W strojach regionalnych Panie uczestniczą w wielu imprezach, ostatnio brały udział między innymi w Odpuście Pasterskim, dożynkach sołeckich, Spartakiadzie Kół Gospodyń Wiejskich czy pielgrzymce KGW do Rychwałdu. Koło poszerza się o nowe członkinie i działa bardzo prężnie promując tradycje regionalne.                   

KGW Wilkowice