Podsumowanie V Wojewódzkiej Spartakiady KGW – Wisła 2015

Zapraszamy do fotorelacji oraz obejrzenia filmików i artykułów na temat naszej wspaniałej imprezy.

Tak wielkiej dawki śmiechu, zapału, zagorzałej rywalizacji i dobrego humoru dawno już nie było w sali gimnastycznej im. Wiślańskich Olimpijczyków Zespołu Szkół nr 1 w Wiśle, gdzie w sobotę 7 listopada 2015 r. odbyła się V Wojewódzka Spartakiada Kół Gospodyń Wiejskich pt. „Jak sie downi na dziedzinie bawióno”. W rywalizacji wzięło udział aż 20 drużyn KGW z województwa śląskiego i części Małopolski, z 5 powiatów i 14 gmin.
Impreza, którą oficjalnie otworzyli Burmistrz Wisły Tomasz Bujok, Przewodniczący Rady Miasta Wisła Janusz Podżorski, Przewodniczący Rady Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej Waldemar Pieczara i Prezes Zarządu tego Związku Danuta Kożusznik oraz Maria Bujok – Dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, miała na celu prezentację, zachowanie oraz ochronę tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych zabaw i konkurencji sportowych a także innego dorobku kulturowego KGW. Organizatorzy chcieli pokazać, że bez względu na wiek, bez drogiego, specjalistycznego sprzętu, można fantastycznie nie tylko promować aktywny i zdrowy styl życia, ale również zapewnić uczestnikom oraz licznym gościom i kibicom – wspaniałą zabawę i integrację środowiska lokalnego.

Panie z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem brały udział w konkurencjach, które miały m.in. przypomnieć, „Jak sie downi na dziedzinie bawióno”. Były więc: humorystyczna prezentacja drużyny, bieg z jajkiem na łyżce, bieg na nartach trzyosobowych, strzały na bramkę z zawiązanymi oczami, skoki na piłce, sztafeta w „tunelu”, rzut kapeluszem na odległość, jazda na rowerkach tzw. „góralkach” oraz „zabawa z owcami”. Dodatkową konkurencją o nagrodę specjalną (wspaniały tort), był wyścig w parach połączony z gaszeniem świeczek na tortach-atrapach. Drużyny startowały w 6-osobowych składach (plus dwie rezerwowe), złożonych z pań, które są członkami KGW. Panie wykazały się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu strojów – były więc zielone żabki, krasnoludki, tancerki i inne zabawne charakteryzacje. Do walki o puchar Burmistrza Wisły, który pełnił patronat honorowy, zagrzewała panie wspaniała publiczność.
Po podliczeniu punktów za wszystkie konkurencje okazało się, że 1. miejsce i tytuł mistrza V Wojewódzkiej Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich wywalczył zespół KGW Zaborze gm. Chybie. Na drugiej pozycji podium uplasowało się KGW Leśna gm. Lipowa (pow. żywiecki), zaś trzecie miejsce zdobyła reprezentacja gospodarzy z KGW Wisła Głębce. Każda ze startujących zawodniczek otrzymała pamiątkowy medal, a drużyna dyplom, zaś zwycięzcy z rąk Burmistrza Wisły odebrali ręcznie zdobione szklane puchary, natomiast od szefowej Wiślańskiego Centrum Kultury – „złote, srebrne i brązowe majtki” :-). Nagroda specjalna, czyli okazjonalny tort za konkurencję dodatkową zdobyły egzekwo – KGW Zbytków i KGW Zaborze, dlatego tort trzeba było podzielić na połowę… Imprezę profesjonalnie prowadziła i przewodniczyła sędziowskiemu Jury wysportowana i uśmiechnięta Maria Bujok, zagrzewając panie z KGW do sportowej rywalizacji oraz wspaniałej zabawy, zaś pracownicy Wiślańskiego Centrum Kultury zapewnili pełną obsługę i pomoc techniczną. Spartakiadzie towarzyszył „olimpijski” znicz, olimpijski przemarsz wszystkich drużyn prowadzony przez maskotkę Wisły – „Wiślaczka”, humorystyczna przysięga i rozgrzewka oraz wspólny śpiew „We are the champions”. Panie z KGW Wisła Głębce, Dzięgielów, Zwardoń, Sól, Juszczyn i Bujaków przygotowały stoiska w pięknym rękodziełem, a także zadbały o podniebienia uczestników i gości, serwując pyszne ciasta i kanapki. Dopełnieniem całości były stoiska promocyjne firmy kosmetycznej oraz ogólnopolskiego portalu mojeKGW.pl, który obok portali OX.pl, wisla.pl oraz Głosu Ziemi Cieszyńskiej i Radia Katowice – pełnił też patronat medialny.
Wszystkim Paniom uczestniczącym w rywalizacji serdecznie dziękujemy i gratulujemy, pozostając ze sportowym pozdrowieniem. Dziękujemy też kibicom i gościom, którzy licznie przybyli do hali, by okrzykami, śpiewem, transparentami, trąbkami i gwizdkami zachęcać drużyny do walki i zabawy.

Organizatorami Spartakiady byli:

  • Wiślańskie Centrum Kultury
  • Rejonowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich
  • Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku- Białej
  • Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego-Wydział Terenów Wiejskich, Sekretariat Regionalny KSOW
  • Zespól Szkół nr 1 w Wiśle.

V Spartakiada w Wiśle odbyła się dzięki środkom Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Działanie współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Artykuły, inne zdjęcia i filmiki: