Wilamowskie Śmiergusty i Święto Powiatu Bielskiego 2019

Smacznie, pięknie, tradycyjnie…

W niedzielę 2 czerwca Wilamowice w powiecie bielskim woj. śląskie wypełniły się bogatą paletą barw, smaków, zapachów, dźwięków – to była prawdziwa uczta dla duszy i ciała. A wszystko za sprawą Święta Powiatu Bielskiego oraz imprezy pt. „Wilamowskie Śmiergusty” pełnych koncertów, występów folklorystycznych, korowodu czy pokazu sztucznych ogni, jak i Przeglądu Potraw Regionalnych „Kulinarne Dziedzictwo Powiatu Bielskiego”.

W tym roku przewodnim hasłem konkursu były tradycyjne potrawy wielkanocne, zatem 33 KGW z pow. bielskiego zaprezentowało smaczne i pięknie się prezentujące dania przedstawiające świąteczne zwyczaje kulinarne Podbeskidzia. Wieloosobowa komisja, w której po raz kolejny miałam przyjemność uczestniczyć, oceniała smak, wygląd oraz receptury wykonania potraw. Ponieważ impreza ma głównie na celu promowanie i zachowanie tradycji sztuki kulinarnej Regionu, zwracano największą uwagę na zgodność przepisu i wykonania z tym, co pojawiało się na stołach naszych przodków. Komisja pod przewodnictwem Pani Jolanty Konior – kierownika Biura ds. Promocji Powiatu, dokonała ocen w 5 kategoriach, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki w postaci regionalnych rzeźb. I tak: w kategorii „Zupy” zwyciężyło KHW Czechowice-Dziedzice za zupę chrzanową z białą kiełbasą i jajkiem; w „Daniu głównym” najlepsze było KGW nr 1 Jaworze za gęsie pipki w sosie śmietanowym; w kategorii „Produkt” wyróżniono KGW Jasienica za pasztet z dziczyzny, w kategorii „Ciasta i desery” zwyciężyło KGW Czaniec za babkę wielkanocną ze stołu króla Stasia; a w „Napojach i nalewkach” nagrodzono KGW Dankowice za starodawną nalewkę z derenia.

Nie zabrakło również nagród specjalnych. Wyróżniono dodatkowo KGW Międzyrzecze Górne za kaczkę pieczoną z jabłkami i żurawiną; KGW Rybarzowice za szynkę z wędzoka polewaną piwem; KGW Wilamowice za żurek na wędzonce z białą kiełbasą i jajkiem; KGW Wilkowice za nalewkę z zielonych szyszek sosnowych; KGW Stara Wieś za zestaw nalewek tradycyjnych; KGW Bestwina za kotlet z kością i kapustą zasmażaną z ziemniakami; KGW Bystra za wystrój stoiska. Doceniając jednak ogromne zaangażowanie, włożone serce i trud wszystkich Kół – wszyscy uczestniczy konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Powiat Bielski, Gminy oraz sponsorów, a pochodzące również z naszego programu rabatowego Moja Wieś. Po przejściu komisji dania degustowali licznie zebrani goście i mieszkańcy, którzy zachwycali się kulinarnym kunsztem naszych gospodyń oraz estetyką dekoracji i zaprezentowania potraw oraz samych stołów.

Udaną imprezę dopełniały występy zespołów regionalnych z Gminy Wilamowice, w których tańczą i śpiewają nasze członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Piękna pogoda i wspaniała organizacja sprawiły, że było to niezapomniane i bogate we wszelakie doznania wydarzenie kulturalne. Do zobaczenia za rok w innej gminie powiatu bielskiego.

Danuta Kożusznik