Sprawozdanie z IX Spartakiady KGW w Jasienicy

pt.: „Zabawy naszych przodków”

Już dawno w jednym miejscu nie było tak wielkiej dawki dobrej energii, zapału, zagorzałej rywalizacji i wyśmienitego humoru. To właśnie tak wspaniała atmosfera towarzyszyła IX Spartakiadzie Kół Gospodyń Wiejskich, która miła miejsce 26 X w Hali Sportowej w Jasienicy. Zjechało się tam 17 drużyn KGW z całego Podbeskidzia. W sumie ponad 100 zawodniczek walczyło o puchar Wójta Gminy Jasienica Janusza Pierzyny, który wraz ze Starostą Bielskim Andrzejem Płonką pełnił patronat honorowy. Imprezę oficjalnie otworzyli: Waldemar Pieczara – Przewodniczący Rady Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej i Danuta Kożusznik – Prezes Zarządu Rejonowego Związku, a także Poseł na Sejm Małgorzata Pępek, Starosta Bielski, Wójt Gminy Jasienica, Przewodniczący Rady Gminy – Czesław Machalica, Wójt Gminy Wilkowice – Janusz Zemanek Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Agnieszka Bronowska oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jasienicy – Jolanta Duźnik. Spartakiada miała na celu głównie prezentację, zachowanie oraz ochronę tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych zabaw i konkurencji sportowych a także innego dorobku kulturowego KGW. Organizatorzy chcieli pokazać, że bez względu na wiek, bez drogiego, specjalistycznego sprzętu, można fantastycznie nie tylko promować aktywny i zdrowy styl życia, ale również zapewnić uczestnikom oraz licznym gościom i kibicom – wspaniałą zabawę i integrację środowiska lokalnego.

Panie z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem brały udział w konkurencjach, które miały m.in. przypomnieć dawne wiejskie zabawy podwórkowe. Były więc: bieg z jajkiem na łyżce, strzały na bramkę z zawiązanymi oczami, rzuty ziemniakami do kosza, zabawny tor przeszkód z wieszaniem prania po drodze, rzut kapeluszem na odległość, czy nawlekanie koralików. Drużyny startowały w 6-osobowych składach, złożonych z pań, które są członkiniami KGW oraz ukończyły 35 lat. Dzięki spartakiadzie wiele Kół odmłodziło swoje szeregi. Panie wykazały się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu strojów. Do walki o zwycięstwo zagrzewała panie wspaniała publiczność oraz – z początku – Zespołu Big Band z Jasienicy pod kierownictwem pana Stanisława Urbana. Imprezę profesjonalnie prowadziła pani Magdalena Więzik, motywując panie z KGW do sportowej rywalizacji oraz wspaniałej zabawy, zaś konkurencje oceniał skład sędziowski pod kierownictwem p. Grzegorza Suchego – głównego sędziego.

W spartakiadzie nie ma przegranych – więc wszystkie drużyny otrzymały wspaniałe podziękowania, medale i pamiątkowe upominki. Symbolicznie natomiast 1. miejsce wywalczył zespół KGW Zbytków gm. Strumień powiat cieszyński. Na drugiej pozycji podium uplasowało się KGW Wilkowice (pow. bielski), zaś trzecie miejsce zdobyła reprezentacja z KGW Wieszczeta- gmina Jasienica pow. bielski. Panie z KGW Dzięgielów, Bujaków, Ustroń-Lipowiec, Łazy, Roztropice i Jasienica przygotowały stoiska w pięknym rękodziełem, a także zadbały o podniebienia uczestników i gości, serwując pyszne potrawy.

Wszystkim Paniom uczestniczącym w rywalizacji serdecznie dziękujemy i gratulujemy, pozostając ze sportowym pozdrowieniem. Dziękujemy też kibicom i gościom, którzy licznie przybyli do hali, by okrzykami, śpiewem, transparentami, trąbkami i gwizdkami zachęcać drużyny do walki i zabawy. Wielkie podziękowania kierujemy też do naszych patronów medialnych – tj. Radio Bielsko, portale MojaWies.pl, OX.pl, Kronika Beskidzka i Beskidzka24, Miesięcznik Jasienica – za upowszechnianie tej ciekawej imprezy oraz do sponsorów – p. Poseł Małgorzata Pępek, RKS Goleszów oraz Ford Auto-Boss z Bielska-Białej. Nagroda specjalna: „Weekend z Fordem”, czyli samochód z pełnym bakiem do dyspozycji na weekend dla wylosowanej uczestniczki imprezy – była ciekawą niespodzianką.

Panie z KGW już pytają o kolejne edycje spartakiady i już się zgłaszają do udziału, bo spartakiada motywuje je do regularnych ćwiczeń, dbałości o swoją kondycję i zdrowy styl życia, a także dostarcza im wiele frajdy i dystansu do samych siebie. A ponadto – wszystkim zawodnikom i kibicom poprawia humor i pozwala spędzić czas z innymi w świetnej atmosferze zdrowej rywalizacji i zabawy.

Dziękujemy, że z nami jesteście i zapraszamy za rok!!!
Danuta Kożusznik