Sprawozdanie z X Spartakiady KGW – Brzeszcze 2022

Sprawozdanie z X Spartakiady Kół Gospodyń Wiejskich pt.: „Zabawy naszych przodków”

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, stęsknione dobrej zabawy i odrobiny szaleństwa, spotkały się drużyny KGW na jubileuszowej X Spartakiadzie Kół Gospodyń Wiejskich, która miała miejsce 22 X b.r. w Hali Sportowej w Brzeszczach. Już dawno w jednym miejscu nie było tak wielkiej dawki dobrej energii, zapału, zagorzałej rywalizacji i wyśmienitego humoru. Zjechało się 15 drużyn KGW z czterech powiatów Podbeskidzia oraz mnóstwo kibiców. W sumie 90 zawodniczek walczyło o puchar Burmistrza Brzeszcz Radosława Szota, który objął wydarzenie Patronatem. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury w Brzeszczach, Koła Gospodyń z Gminy Brzeszcze oraz Rejonowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej (RZRKiOR). Oficjalnego otwarcia Spartakiady dokonali: Zastępca Burmistrza Brzeszcz – Łukasz Kobielusz, Waldemar Pieczara – Przewodniczący Rady RZRKiOR i Danuta Kożusznik – Prezes Zarządu RZRKiOR.

Spartakiada miała na celu głównie prezentację, zachowanie oraz ochronę tradycji i dziedzictwa kulturowego wsi, poprzez zaprezentowanie tradycyjnych zabaw i konkurencji sportowych, a także innego dorobku kulturowego KGW. Organizatorzy chcieli pokazać, że bez względu na wiek, bez drogiego, specjalistycznego sprzętu, można fantastycznie nie tylko promować aktywny i zdrowy styl życia, ale również zapewnić uczestnikom oraz licznym gościom i kibicom – wspaniałą zabawę i integrację środowiska lokalnego.

Panie z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem brały udział w konkurencjach, które miały m.in. przypomnieć dawne wiejskie zabawy podwórkowe. Były więc: bieg z jajkiem na łyżce, strzały na malutką bramkę z dużej odległości, rzuty ziemniakami do celu, zabawny tor przeszkód z prowadzeniem piłki miotłą, wieszanie i ściąganie prania, rzut kapeluszem na odległość czy nawlekanie koralików. Ogromnych emocji i nie lada sprawności wymagało przeplatanie obręczy hula-hop przez trzymające się za ręce zawodniczki. Drużyny startowały w 6-osobowych składach, złożonych z pań, które są członkiniami KGW oraz ukończyły 35 lat. Dzięki spartakiadzie wiele Kół odmłodziło swoje szeregi. Panie wykazały się niezwykłą pomysłowością w przygotowaniu strojów, co z kolei podlegało ocenie jury złożonego z przedstawicieli Organizatorów w pierwszej konkurencji, jaką było zaprezentowanie drużyny w zabawny sposób.

Pomysłowość pań – jak zwykle – nie miała żadnych ograniczeń. Były więc eleganckie damy na wakacjach, żabki, myszki, niemowlaki, przedszkolaki i wiele innych kreacji. Do walki o zwycięstwo zagrzewała panie wspaniała publiczność. Imprezę profesjonalnie prowadziła jako konferansjer Pani Agata Kozak z Ośrodka Kultury w Brzeszczach, motywując panie z KGW do sportowej rywalizacji oraz wspaniałej zabawy, zaś nad prawidłowym przebiegiem konkurencji sportowych czuwał skład sędziowski, pod czujnym okiem pani Beaty Jagiełło – Kierownika Hali Sportowej w Brzeszczach.

W spartakiadzie nie ma przegranych – więc wszystkie drużyny otrzymały wspaniałe podziękowania, medale i pamiątkowe upominki. Symbolicznie natomiast ustawiono podium i wręczono 5 pucharów ufundowanych przez Gminę Brzeszcze. I tak: największy Puchar Burmistrza Brzeszcz za 1 miejsce wywalczył zespół KGW Zaborze gm. Chybie. Na drugiej pozycji podium uplasowało się KGW Pruchna zaś trzecie miejsce zdobyła reprezentacja z KGW Zbytków – oba koła z gm. Strumień. Puchar za IV miejsce zdobyło KGW Jasienica pow. bielski, a za V – drużyna Super Star Brzeszcze złożona z członkiń KGW z Gminy Brzeszcze. Ponadto uczestniczyły drużyny z KGW Bielowicko, Bąków, Bystra, Cieszyn-Mnisztwo, Grodziec, Koniaków, Kurów, Mazańcowice, Pławy i Zabłocie. Panie z KGW Brzeszcze, Brzeszcze-Bór, Jawiszowice, Wilczkowice, Dzięgielów, Ustroń-Lipowiec, przygotowały stoiska w pięknym rękodziełem, a także zadbały o podniebienia uczestników i gości, serwując pyszne potrawy i przetwory.

O konieczności dbałości o zdrowie pań przypominało bardzo aktywne w Brzeszczach Koło Amazonek, zaś nad bezpieczeństwem medycznym uczestników spartakiady czuwali przedstawiciele Zintegrowanej Służby Ratowniczej – Partnera Spartakiady.

Wszystkim Paniom uczestniczącym w rywalizacji serdecznie dziękujemy i gratulujemy, pozostając ze sportowym pozdrowieniem. Dziękujemy też kibicom i gościom, którzy licznie przybyli do hali, by okrzykami, śpiewem, transparentami, trąbkami i gwizdkami zachęcać drużyny do walki i zabawy. Wielkie podziękowania kierujemy też do naszych patronów medialnych – tj. Radio Bielsko, portale MojaWies.pl, Info Brzeszcze – za upowszechnianie tej ciekawej imprezy oraz do sponsorów: Poseł Małgorzaty Pępek i Doroty Niedziela. Natomiast wyrazy szczególnej wdzięczności kierujemy do Burmistrza Brzeszcz, Dyrekcji i pracowników Ośrodka Kultury i Hali Sportowej w Brzeszczach za otwarcie, życzliwość i profesjonalizm. Imprezę zaszczycili swoją obecnością oficjalni Goście: Posłanki RP Dorota Niedziela i Małgorzata Pępek, Grażyna Kopeć – Członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu, Burmistrz Strumienia – Anna Grygierek, Zastępca Burmistrza Brzeszcz – Łukasz Kobielusz, Renata Kubajczyk – Kierownik Działu Promocji Ośrodka Kultury w Brzeszczach, Beata Jagiełło – Kierownik Hali Sportowej w Brzeszczach, Gertruda Proksa – Przewodnicząca Rejonowej Rady KGW, Cecylia Puzoń – Sekretarz RZRKiOR, Danuta Mynarska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej RZRKiOR, Zofia Przybyłowska – Przewodnicząca Gminnej Rady KGW Gminy Brzeszcze, Tomasz Grzebinoga – Prezes Kółka Rolniczego w Brzeszczach, radni, sołtysi, działacze społeczni, przedstawiciele mediów, sympatyków i mieszkańców.

Panie z KGW już pytają o kolejne edycje spartakiady i już się zgłaszają do udziału, bo spartakiada motywuje je do regularnych ćwiczeń, dbałości o swoją kondycję i zdrowy styl życia, a także dostarcza im wiele frajdy i dystansu do samych siebie. A ponadto – wszystkim zawodnikom i kibicom poprawia humor i pozwala spędzić czas z innymi w świetnej atmosferze zdrowej rywalizacji i zabawy.

Dziękujemy, że z nami jesteście i zapraszamy za rok!!!

Danuta Kożusznik