Patriotycznie i ludowo
Wiele działo się w ostatnich tygodniu w rejonie bielskim. Uroczyste obchody Dnia Niepodległości w wielu KGW czy integracyjne spotkania – to scenariusz listopadowych dni. KGW Stare Stawy działające na terenie miasta Oświęcim w Małopolsce już po raz kolejny z wielkim sukcesem zorganizowały 11 listopada „Spotkanie Patriotyczne”, a dołączył się do tego Prezydent Miasta Oświęcim oraz oczywiście Zespół Śpiewaczy „Stawowianki”, pod kierownictwem przewodniczącej Koła – Haliny Skrzypczyk. Wzruszające pieśni, wiersze, wspólne śpiewanie patriotycznych piosenek, pyszny poczęstunek, a wszystko w przepięknej biało-czerwonej scenerii Restauracji Hellada w Domu Rolnika – tak mile spędziliśmy w Starych Stawach czas, jako delegacja Rejowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej. Obecni byli: nasz Honorowy Przewodniczący Rady p. Edward Korczyk, Przewodnicząca Rejonowej Rady KGW Gertruda Proksa i moja osoba, czyli Prezes Zarządu. W wystąpieniu podkreśliłam ważną rolę działaczy Kółek Rolniczych i członkiń Kół Gospodyń Wiejskich w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości, w procesie pielęgnowania polskości, polskiego języka, pieśni, zwyczajów i wartości, ale także krzewienia nowoczesnych rozwiązań gospodarczych i społecznych.
Wnoszenie kaganka oświaty pod wiejskie strzechy było ważnym i jakże niebezpiecznym wyzwaniem dla ówczesnych liderów na terenach zajętych przez zaborców. Wielu z tych działaczy poległo też w walkach I czy II Wojny Światowej i należy się im pamięć. Współczesne zaangażowanie naszych działaczy polegające głównie na kultywowaniu regionalnego bogactwa kulturowego polskiej wsi, jakże inne, ale tak bardzo potrzebne – również są ważnym przyczynkiem do rozwoju naszych Małych Ojczyzn. A zgodna współpraca różnych organizacji społecznych z samorządem lokalnym ten rozwój ułatwia, wzmacnia i przyczynia się do utrzymania tak najważniejszej wartości, jaką jest pokój.
W podobnym tonie odbywała się Biesiada Patriotyczna w Porębie Wielkiej w gminie Oświęcim. Tym razem nasza delegacja poszerzona o Przewodniczącego Rady p. Waldemara Pieczarę uhonorowała Orderami Serca Matkom Wsi 5 zasłużonych działaczek Koła, działającego od lat pod przewodnictwem Wandy Heród. Pani Wanda jest też kierownikiem Zespołu Porębianie, który pod batutą Eugeniusza i Wojciecha Pieczki zaprezentował fantastyczny koncert patriotyczny. Profesjonalizm wykonania muzycznego i choreografii zachwycił tłumy, zebrane wieczorem 15 listopada w sali miejscowego Domu Ludowego. Przechodziły ciarki, lały się łzy, gdy soliści czy cały zespół wykonywał Dunkę na dwa serca czy Serce w plecaku. Publiczność chętnie włączyła się do wspólnego śpiewania, a później biesiadowania przy pysznościach przygotowanych przez panie z KGW.
Tego samego dnia w gminie Wilkowice w pow. bielskim woj. śląskie miał miejsce III Turniej Sportowy Gminy Wilkowice. Udział wzięły 3 gminne Koła, tj. KGW Bystra, Meszna i Wilkowice, drużyna dzieci, lokalne stowarzyszenia, a wszystko miało na celu promocję zdrowego stylu życia, ruch i dobrą zabawę. Bo i konkurencje były śmieszne, wymyślne i dostarczające licznie zebranym kibicom wielu emocji. Turniej jest gminną kontynuacją naszej Regionalnej Spartakiady KGW, którą organizujemy z powodzeniem już od 9 lat. Wójt Gminy Janusz Zemanek ufundował uczestnikom wspaniały tort, jako podziękowanie za trud i wspólną, „zdrową” rywalizację. Nasz Związek reprezentowała Zarządu Jadwiga Gębala, która jest równocześnie członkinią zwycięskiego KGW Wilkowice.
Już następnego dnia, 16 października jubileusz 20-lecia obchodził Zespół Pieśni i Tańca Tradycja ze Starej Wsi w gminie Wilamowice, który powstał przy miejscowym KGW. Bogata historia została bardzo obrazowo przedstawiona w ciekawej prezentacji multimedialnej, przeplatanej występami Zespołu, które były na tak wysokim artystycznie i muzycznie poziomie, że zebrani licznie goście nie kryli zachwytu. Kierownikiem Zespołu jest od lat pani Renata Nycz, zaś Instruktorami muzycznymi – panowie Eugeniusz i Wojciech Pieczka.
Również 16.11. w pow. suskim w OSP Lachowice (Gmina Stryszawa), odbył się już 19 Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”. Udział wzięło aż 13 drużyn, w tym 12 KGW. W kategorii potraw tradycyjnych zwyciężyło KGW „Lubniczanki” z Lachowic za królika w kapuście. Drugie miejsce zdobyło Stowarzyszenie KGW „Siedlisko” ze Stryszawy Górnej za rosół z królika z ziemniakami, a trzecia nagroda przypadła KGW Stryszawa Dolna za królika z prawdziwkami i szarymi kluskami. W kategorii potraw współczesnych zwyciężyło Stowarzyszenie „Nasza Skawica”, które przygotowało królika duszonego w śmietanie. Drugie miejsce zdobyło KGW „Zawojanki” z Zawoi Dolnej za królika w śmietanie na jarzynach, a trzecie – Suskie Stowarzyszenie Kobiet „Samopomoc” za tuszki królika pieczone w sosie koperkowym. Specjalną dodatkową nagrodę przygotował prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Ryszard Czaicki za pieczony topinambur – otrzymało ją Suskie Stowarzyszenie Kobiet „Samopomoc”. W tej imprezie uczestniczyły nasze członkini Rady: Stanisława Kasperczyk i Maria Dębińska oraz Przewodniczący Waldemar Pieczara.
Z kolei w powiecie żywieckim w gminie Węgierska Górka świętowano 16 listopada już XXV Hołdymas Gazdowski, czyli uroczystość na wzór dożynek, ale obejmującą już zakończenie wszystkich jesiennych prac w polu. Co roku gospodarzem jest inne sołectwo – tym razem przyszła kolej na KGW Cisiec Duży. Panie, które równocześnie świętowały jubileusz 65-lecia swojego Koła, przygotowały wspaniały poczęstunek i wystrój oraz wystąpiły z ciekawym programem artystycznym. Również pozostałe KGW z gminy częstowały swoimi przyniesionymi specjałami, a regionalne zespoły i kapele góralskie uświetniały czas licznie zebranych gości. Nasz Związek reprezentowała tam Wiceprezes Jadwiga Gębala.
Takie spotkania, wydarzenia i integracja są niezwykle potrzebne, bo tworzą i umacniają międzyludzkie więzi, dają okazję do rozmów, wymiany doświadczeń, czasem zadumy i wspomnień, czasem do miłej zabawy, a na pewno pozytywnie motywują i zapewniają lepsze samopoczucie.
Danuta Kożusznik