Pisarzowianki promują strój ludowy

W ostatnich dniach listopada 2023 w Pisarzowicach wiele się działo. Przy okazji promocji książek oraz Andrzejek, członkinie KGW „Strażniczki Tradycji” wraz z członkami zespołu „Pisarzowianki”, spotkali się wraz z zaproszonymi gośćmi oraz z lokalną społecznością Gminy Wilamowice. Celem było zaprezentowanie i promowanie swoich nowiutkich i uzupełnionych strojów, zakupionych dzięki realizacji zadania publicznego pt. „Lachowski strój ludowy – popularyzacja wizerunku folklorystycznego Pisarzowianek”, które zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w kwocie 10 tys. zł, w ramach działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Promocja książek odbyła się przy współorganizacji z M-GOK Wilamowice i zaprezentowano podczas nich 3 książki związane z Pisarzowicami. Pierwsza z nich to „Na śladach przeszłości” autorstwa Wacława Morawskiego, druga to album „50-lecie poświęcenia kościoła w Pisarzowicach”; zespół redakcyjny tworzyli ks. mgr Janusz Gacek, dr Ewa Janoszek, mgr Łukasz Świątek, mgr Gabriela Ryszka, a trzecia książka to „Moje Pisarzowice w dokumentach, wspomnieniach, fotografiach” autorstwa Cecylii Puzoń. 

Na spotkaniu andrzejkowym w Gminnym Centrum Działań Twórczych w Pisarzowicach spotkano się, by oprócz promocji strojów ludowych – pośpiewać i potańczyć, a przy okazji pobiesiadować tradycyjnie przy tradycyjnych potrawach, tj: polędwiczkach w sosie borowikowym oraz słynnym „kołoczu pisarzowickim” – potrawy zostały oczywiście przygotowane przez panie z KGW Pisarzowice. Na spotkaniu andrzejkowym dla członkiń, członków zespołu oraz gości nie zabrakło też akcentu zbliżającego się Mikołaja i Świąt. Pani dyrektor M-GOK Wilamowice wraz z kierowniczką GCDT w Pisarzowicach wręczały każdemu obecnemu na sali słodkie niespodzianki. 

Spotkania te też były świetną okazją do wspomnień i gratulacji, bowiem członkowie Zespołu obchodzili w październiku swój srebrny jubileusz 25-lecia działalności artystycznej, ale wówczas nie udało się zaprezentować paniom w srebrnych nowiutkich zapaskach. Teraz już była taka możliwość i nowe stroje są dla członków KGW i Zespołu pięknym prezentem urodzinowym.

W listopadzie, dzięki realizacji programu zadania publicznego pt.” Lachowski strój ludowy -popularyzacja wizerunku folklorystycznego Pisarzowianek”, udało się doposażyć członków Zespołu w nowe elementy strojów. Zakupiono w ramach projektu: 19 srebrnych zapasek, 2 zapaski czarne dwustronne koronkowe, 1 jaklę lachowską damską,1 komplet lachowski (leski) damski, 1 komplet stroju lachowskiego dziewczęcego, 1 bluzkę dziewczęcą, 1 koszulę męską z haftowanym kołnierzem i mankietami. Zespół w nowych strojach prezentował się wspaniale. Wykonał wiele przyśpiewek i układów choreograficznych dla zebranych, co spotkało się z wielkim uznaniem i podziwem.  Wspaniałe występy nagrodzono wielkimi brawami.

Zadanie publiczne pt.: „Lachowski strój ludowy – popularyzacja wizerunku folklorystycznego Pisarzowianek” zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w kwocie 10 tys. zł w ramach działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.  Oferentem był Rejonowy Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, którego KGW Pisarzowice jest ustawowym członkiem.